Zacznij od przygotowania potrzebnych narzędzi. Po pierwsze miarka. Pomocny jest też dalmierz, to profesjonalne narzędzie, które bardzo ułatwia pomiary. Jeżeli korzystasz wyłącznie z miarki (metrówki) warto o pomoc poprosić drugą osobę po to, aby te pomiary były dokładne.
Dodatkowo przyda się podkładka pod kartki, długopisy oraz kartki.
Postaraj się czytelnie nanosić wszystkie dane.
Naszkicuj swoje pomieszczenie. Zaznacz wszystkie fragmenty ścian, które należy zmierzyć. Nie pomijaj żadnego fragmentu, to bardzo ważne, ponieważ ściany nie zawsze są proste. Istotne są zarówno pomiary odcinkowe jak i sprawdzające, czyli ogólna szerokość i długość pomieszczenia. Dla sprawdzenia warto też wykonać wymiar przekątnej.
Zaznacz wszystkie drzwi oraz okna.
Pamiętaj o podaniu ich szerokości oraz wysokości. Ważna jest też wysokość parapetu.
Jeżeli planujesz wymianę drzwi, konieczne jest sprawdzenie grubości ściany.
Pamiętaj aby zaznaczyć kierunek otwierania drzwi i okien. Jest to ważne, gdyż dzięki tej informacji możemy uniknąć kolizji z meblami lub lampami.
Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się grzejniki, również podaj ich wymiary oraz położenie.
Konieczne jest podanie wysokości pomieszczenia. ( oznaczenie H)
Nie zapominaj również o suficie, sprawdź czy nie ma np. nawisów. Każdy uskok należy zwymiarować.
Na koniec, jeśli jesteś pewny, że masz wszystkie niezbędne informacje zapisane na rzucie zrób zdjęcia pomieszczenia lub nagraj dla nas filmik. Ułatwi to pracę zdalną nad projektem i ułatwi nam wyobrażenie sobie narysowanej przestrzeni.
Jeżeli zależy Ci, aby projekt nie zawierał zmian w elektryce, tylko dostosował rozwiązania do istniejących gniazd elektrycznych, włączników oraz punktów świetlnych – zaznacz ich położenie.